Stolarstwo tradycyjne
Stolarstwo tradycyjne to już w zasadzie rzemiosło wymarłe. Współczesne warsztaty stolarskie to miejsca w których tradycyjne narzędzia ręczne zostały wyparte przez elektronarzędzia i precyzyjne, zmechanizowane obrabiarki.
Okleiny naturalne - fornirowanie
Współczesne meble wykańczane są w przewadze materiałami syntetycznymi. Coraz trudniej spotkać warsztat stolarski potrafiący prawidłowo wykonać naprawę okleiny naturalnej czy odświeżenie politury. Nie jest to wiedza tajemna ale często bez podpowiedzi osoby znającej się na fachu trudna do opanowania. W najbliższym czasie pojawi się artykuł na temat fornirowania drewna i kładzenia politury.


Materiał konstrukcyjny
Płyta wiórowa, Mdf czy sklejka to najpopularniejsze materiały wykorzystywane w stolarstwie współczesnym już od dobrych kilku dekad. Po za dobrymi właściwościami mechanicznym, wysoką powtarzalnością w obróbce i stabilnością wymiarową materiały te niestety źle się starzeją. Na obecną chwilę naprawa i konserwacją mebli z tworzyw drzewnych z wyłączeniem płyty stolarskiej zarezerwowana jest dla ambitnych amatorów konserwacji przecierających szlaki. Specjalistą w dziedzinie dobru drewna jest brakarz.
Meble a klimatyzacja
Klimatyzacja domowa ma ogromny wpływ na stan naszych mebli. Mogło by się wydawać, że to wysoka temperatura powoduje rozsychanie się beli i pękanie powłok. Oczywiście temperatura i nasłonecznienie może podworować nagrzewanie się powierzchni naszych mebli, czemu można w prosty sposób zaradzić, wykorzystując zasłony lub przedstawiając mebel pod inną ścianę ale poziom wilgotności powietrza jest równie istotny. Pracująca klimatyzacja w istotny sposób zmienia temperaturę naszych pomieszczeń między innymi poprzez osuszenie powietrza i odprowadzenie go w postaci skroplin na zewnątrz.


Szkutnictwo - tradycyjne
Szkutnictwo, jak podkreśliliśmy w nagłówku może być ludowe, tzn te tradycyjne z wykorzystaniem drewna i tradycyjnego rzemiosła ludowego. Szkutnictwo tradycyjne, możemy podzielić na śródlądowe i morskie, przy czym sztuka budowy będzie odbiegać w przypadku łodzi rzecznych a tych używanych na przykład na wielkich i mniejszych jeziorach mazurskich. Na przykład łodzie wykorzystywane w rejsach spławnych po Wiśle zawsze korzystały z konstrukcji płaskodennej. Natomiast łodzie morskie i wykorzystywane na dużych zbiornikach wodnych jak jeziora i zalewy musiały posiadać już dna zaokrąglane.